Hamster Bakımı ile İlgili Püf Noktalar

Hamster Bakımı
Hamsterlar üç gruba ayrılmaktadırlar bunlar:

1- Syrian hamster: Ortalama ömürleri 2-3 sene arasında değişir.Yalnız yaşamalıdırlar. Yaklaşık olarak 100-120 gr ağırlığındadırlar. 3 ila 12 yavru doğururlar.

2- Gonzales hamster: Ömürleri 1,5-2 senedir. Toplu halde yaşayabilmektedirler.50-60 gr ağırlığındadırlar.2-7 tane yavru doğururlar. Çok hareketlidirler.

3- Robovski hamster: Ömürleri 3,5 ila 5 sene arası değişir. Çok hızlı ve hareketli oldukları için elde tutmak zordur. 25-30 gr dırlar.

Hamster beslenmesi:

Hamsterlara özel olarak hazırlanmış ve petshoplarda satılmakta olan yemler vardır(tavsiyem witte molen)bu yemler hamsterların beslenmesini büyük oranda karşılar ama ek olarak vermeniz gereken besinler vardır bunlar:

Tahıl ve tohumlar:Haşlanmış yada çiğ olarak verebilecekleriniz:makarna, pirinç, mercimek
Yalnızca haşlanmış olarak verebilecekleriniz:fasulye, nohut, bakla
Tuzsuz çekirdek, karpuz çekirdeği ve kabak çekirdeğini çok severek tüketirler soymadan verebilirsiniz.ayrıca fındık, fıstık, ceviz içi,leblebiyi çok severler.

Sebze:Ispanak, haşlanmış bezelye, salatalık, havuç, mısır, taze fasulye, brokoli, haşlanmış patates.

Meyve:Çilek, muz, erik, armut, ayva, elma, üzüm ve karpuza da asla hayır demezler.

Ayrıca hamsterınızın her gün suyunu değiştirmenizi tavsiye ederim. Haftada bir de süt ve su karışımı verebilirsiniz.Yağsız peynir ve yağsız yoğurt bir de yumurta onlar için çok yararlı..

Ama şunu da unutmamak gerekir ki hamsterlar neyi ne zaman yiyeceğine kendi karar verir.Bu yüzden verdiğiniz yiyecekleri yanaklarındaki keseciklere hapsedip güvenilir buldukları köşelerine yığıp üstünü talaşla örterler.Bu yüzden çabuk pörsen yiyeceklerden çok az verin (peynir elma gibi..)eğer çürümüş besinleri yerlerse zehirlenebilirler.

Asla vermemeniz gerekenler!!!
Acı, tuzlu ve yağlı besinler. Çok sulu besinlerin fazla verilmesi ( marul, karpuz vb..) ishale yol açabilir ve turunçgiller asla verilmemelidir!!!

Hamsterlarda çiftleşme ve doğum:Dişi hamsterlar dört günde bir çiftleşmeye hazır olurlar. Hamilelikleri 16 - 20 gün arasında değişir. Dişiler gebelik süresince sinirli olabilirler bu geçen sürede çok iyi beslenmeleri gerekir( sütü haftada ikiye çıkarın). İyi beslenmemiş bir hamsterın yavruları zayıf yada ölmek üzere bir durumda doğabilir bu durumda anne yavrusunun öleceğini anlar ve yaşamına son vermek isteyebilir. Yavrular doğduklarında gözleri kapalı doğarlar ve 10 gün sonra gözleri açılır, tüyleri çıkmaya başlar yumuşak yem yemeye başlarlar.Yaklaşık iki üç hafta sonra sütten kesilirler, dört hafta sonra kendilerine bakacak duruma gelirler ve annelerinin yanından ayırmak gerekir. Çünkü anne onlara sinirlenmeye başlayabilir.

Hamsterlarda görülen hastalıklar:Eğer gripseniz kesinlikle hamsterlara yaklaşmayın derim. Hamsterlar nezleyi kaparlar ve zor atarlar eğer hamsterınız nezle olmuşsa ona vitamin bakımından zengin olan havuç, çilek vb. verebilirsiniz. Ayrıca yaşlı hamsterlarda kalp krizi, kalp durması sorunu vardır eğer hamsterınızın kalp rahatsızlığı geçirdiğini fark ettiyseniz onu yavaşça elinize alın, kalbine hafif bir masaj uygulayın ve zaman kaybetmeden veterinerinize gidin.

Hamsterların dişleri her kemirgende olduğu gibi uzamaktadır. Bu problemden diş taşı alarak kurtulabilirsiniz. Diş taşının içinde kalsiyum olduğu için hamsterınız için yararlıdır ayrıca kafesine bir dal parçası da koyabilirsiniz ama dikkatli olun dal parçası zehirli olabilir. Ayrıca havuç ve sert besinler dişlerinin törpülenmesinde yardımcı besinlerdir.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar