Lale Yetiştirme Teknikleri

Lale bitkisi yılda bir defa, mart veya nisanda çiçek açar. Soğanlı bitkilerden olup zambakgiller ailesindendir. Çoğaltılması tohum ile değil yavru soğanları ile olur. Tohum ile üretmek son derece zordur; bu usule sadece yepyeni melez türler elde etmek için başvurulur.1- Yavru soğanlarla lale çoğaltmak
2- Lale soğanlarının saklanması
3- Tohumdan lale yetiştirmek
4- Siyah lale
5- Lale ekim zamanı


Çoğunlukla bir soğan bir çiçek açar ama bir soğanda iki veya üç çiçek çıkaran 
laleler de vardır. Bir veya birden fazla olsa bile yılda bir defa çiçek açarlar. Çoklu çiçek açan lalelerin çiçekleri birden bire peşi sıra açarlar. Eğer sadece bir çiçek varsa bu yıl bir daha açmayacak demektir.

Yaz sıcaklarının başlamasıyla yaprakları da kurur gider. Bu yüzden evlerde, bahçelerde hobi olarak lâle yetiştirilmesi pek uygun değildir. Çünkü yaprakları bile sadece ilkbaharda vardır; bütün yıl soğanını korumak zorundasınızdır. Lale yetiştiriciliği kesme çiçek ticareti için daha uygundur. Veya lâlaye karşı hobiden öte özel bir merakınız varsa o başka.

Lale Soğanlarının Ekilmesi
Sonbaharda ekilir. Veya en geç şubat ayında ekilebilir. Soğanın sivri ucu yukarı gelecek şekilde, kendi hacminin en az iki misli derinliğine gömülmeli. bulunduğunuz şehrin iklimine göre derinlik değişir: Güney illerimizde uç kısım sadece toprağın birkaç cm altında bulunmalı, istanbul’da soğanın iki misli derinliğine gömülmeli, Ankara, Erzurum gibi kışları fazla soğuk yerlerde soğanın üç misli derinliğine gömülmeli. Ektiğiniz laleler açık havada ve soğuk yerde bulunmalıdır. Lale bir ev bitkisi değildir. Kış soğuğunda toprak altında yavaş bir köklenme süreci yaşamayan laleler çiçek açmaz.
Toprağı kumlu ve gübreli olmalıdır. Saksıda yetiştirecekseniz sonbaharın sonuna doğru soğanları ekin ve saksıyı mümkün olduğunca soğuk bir yerde tutun. Kışın çok aşırı don olayları olursa uzun süre donda kalmamalarını sağlayın ama sıcak mekanlara sokmayın. Mart başında yine açık havada daha güneşli bir yere alın.
Çiçekçiden aldığım lalenin çiçeği soldu. Bir daha çiçek açar mı?
Hayır bu yıl artık açmaz. Gelecek yıla kadar bekleyeceksiniz. Şimdi açık havada bulundurun, bol güneş almasını sağlayın ki soğanları iyi gelişsin. 10 – 15 günde bir hafif gübre şerbeti veya besin verirseniz daha iyi olur. Vereceğiniz bitki besininin lalelere uygun olmasına dikkat edin ve gereğinden az verin. Çiçekler solunca bol güneşe daha fazla ihtiyaçları vardır. Onun için lalenizi güneşten mahrum etmeyin. Yeşil yapraklarıyla fotosentez yaparak gerekli gıdayı elde eder. Yapraklar hafifçe sararmaya yüz tutunca besin vermeyi bırakın, sulamayı da azaltın.

Geçen yıl çiçek açan lale bu yıl sadece bir yaprak çıkardı niçin?
Yeterince olgunlaşmamış soğanlar ilkbaharda sadece bir adet yaprak çıkarır ve soğan olgunlaşmaya devam eder. Çiçek açmaz; gelecek yıl için kuvvet topluyordur.

Sizin laleniz “geçen yıl çiçek açtığı halde” bu yıl sadece bir yaprak çıkarmış ise sebebi şudur:
Geçen yıl yeni oluşan yeni ana soğan iyi gelişememiş demektir. Şimdi bu yıl sadece bir yaprak çıkardığına göre çürümeyecek, başka soğan oluşturmayacak, mevcut soğan gelişmeye devam edecek demektir. İyi bakarsanız gelecek yıl kesin çiçek açar.

Lale çiçek açacak gibi birkaç yaprak ve orta dal geliştirip çiçek açmadıysa

Ektiğiniz soğan ekilmeden önce fazla bekletilmiş olabilir. Böyle bir durumda çiçek tomurcuğu ölüyor. Veya bir hastalık sonucu böyle olmuştur. Kışın yeterince soğuk yerde bulunmamasından da kaynaklanabilir.

Yorumlar