Fasulye Sulama Yöntemleri

Fasulye Sulama Yöntemleri

Fasulye tarımında karık ve damla sulama yöntemi en uygun sulama yöntemleridir. Tava ve yağmurlama sulama yöntemi ile fasulye sulanabilir. Ancak tava sulama yönteminde bitki kök bölgesi ıslatıldığı, yağmurlama sulama yönteminde ise yapraklar ıslatıldığı için birçok hastalık ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu iki sulama yönteminden kaçınmak gerekir.


Ekimden önce toprak nemi az ise toprak önce sulanmalı daha sonra ekim yapılmalıdır. Bu şekilde fasulyenin tamamı çimlenir ve toprak yüzüne çıkış tam olur. Bitkiler 10-15 cm boylanınca havaların sıcak ve kurak gitmesi durumunda hafif sulama yapılmalıdır. Bu sulamadan 15-20 gün sonra ikinci hafif sulama yapılabilir.

Çimlenme başlangıcından hasada kadar geçen dönemde ise 7-12 gün ara ile sulamalıdır. Bu dönemde bitki susuz kalırsa çiçek sayısı azalır, baklalar küçük ve kalitesiz olur.

Taze fasulye yetiştiriciliğinde sulamaya son döneme kadar devam edilir. Kuru fasulye yetiştiriciliğinde ise hasattan 20-25 gün önce sulamaya son verilmelidir. Pratik olarak bitkinin su istekleri yaprakların açık yeşil renkten, koyu mavi – yeşil renge dönüşümü ile anlaşılır. Ayrıca taze fasulye hasat döneminde her toplamadan sonra sulanmalıdır.

Yaygın olarak yüzey sulama yöntemleri ile sulanan fasulye son yıllarda damla sulama yöntemi ile sulanmaktadır.

Yorumlar