Pamuklarda Fide Kök Çürüklüğü Hastalığı

Pamuklarda Fide Kök Çürüklüğü Hastalığı


(Rhizoctonia solani, Fusarium spp., Alternaria spp., Macrophomina spp., Verticillium spp., Aspergillus niger, Thielaviopsis basicola, Pythium spp., Glomeralla gossypii)
İlk belirtileri yeni oluşmuş kökte görülür. Köklerin kabuk dokusu renk değiştirerek yumuşamaya ve çürümeye başlar. Kökler ve kök boğazı kahverengileşir, incelir, bitki ayakta duramaz ve kurur.
Yaşlı fidelerde ise toprak seviyesinin biraz alt kısmında kırmızımtrak koyu kahverenginde, bitki sapının içine doğru çökük lekeler halindedir. Fidelerin bir kısmı kurur. Bir bölümünde yüzeysel kökler meydana getirerek canlılıklarını sürdürürler.Nem tutan topraklarda yağışlı ve serin giden yıllarda büyük tahribat yaparak fidelerin tümünün kök ve kök boğazlarının kuruyup ölmesine neden olduğundan, tarlanın yeniden ekilmesini gerektirebilir.


Hastalığa sebep olan etmen sadece bir tane değildir. Toprak fungusları dediğimiz etmenlerden bir veya birkaçı bir arada zarar yaparak bu hastalığı meydana getirirler. Kışı toprakta ve topraktaki bitki artıklarında geçirirler. Bulaşık toprağa ekim yapıldığında, yeni çimlenen tohumları bulaştırırlar. Tohum üzerinde de bulanabildiklerinden uygun ortamı buldukları zamanda fideye intikal ederler.

MÜCADELESİ:

Kültürel Önlemler: Ekim erken yapılmamalı, hububatla münavebe yapılmalı, toprağın kaymak bağlamasına engel olunmalı, pamuk tohumları derin ekilmemelidir.
Kimyasal Mücadele: Tohum ekilmeden önce ilaçlanır. ilaçlama zamanı ekim zamanıdır.

Yorumlar